Nézzünk néhány alapvető műveletet újdonsült képszerkesztőnkkel, ami közvetlenül megnyitás után így néz ki:
Kép megnyitása: Fájl menü első menüpontja, azaz a Megnyitás, vagy egyszerűen az O-betű leütése a billentyűzeten. (Kicsit furcsa nekem, hogy az IrfanWiev billentyűkódjai nem a Ctrl nyomva tartása mellett működnek, hanem önmagukban. De ez mindenütt így van, az egész programban.)
A tallózással lehet kiválogatni, melyik képet szeretnéd.
Ha a kép be van töltve, az enter leütésével teljes képernyőssé teheted - ez annyit tesz, hogy ha a kép nagyobb, mint a képernyőd, akkor akkorában mutatja, hogy mindent láthass egyszerre, illetve eltűnik az eszközsor. Ezt egy újabb enter ütésével tudod visszacsinálni.
Nagyítani és kicsinyíteni a nagyító-ikonnal tudsz. Ekkor nem méretezed át a képet valójában, csak az előnézetét! Felül, a fejlécben (azaz a menüsor fölött) írja, hogy éppen mekkora zoom-mal látod a képet.
A felső menüsorban találkozol még különböző nyilacskákkal. A vízszintesekkel az előző illetve a következő képre tudsz ugrani a mappában. A függőlegesek többoldalas képek oldalainak nézegetésére szolgálnak. Teljes képernyős módban a billentyűzet nyílbillentyűi szolgálnak erre a célra.
Szintén a felső menüsorban van egy fehér ablakocska, két számmal és egy perjellel, például így: 5/7. Ez azt jelenti, hogy a mappában összesen hét kép van, amiből az ötödiket látod éppen.
Jelen van még a megszokott Kivágás, Másolás, Beillesztés ikon: amit értelemszerűen lehet használni.
Külön kijelölő-eszköz nincsen, mivel ha az egérgombot nyomvatartva húzod az egeret a kép felett, az mindig kijelöléssel jár együtt. Téglalap alakú kijelöléseket tudsz létrehozni.
Itt van még egy Törlés és egy Mentés másként gomb. A törléssel innen a programból tudod a lomtárba tenni a képet, amire már nincs szükséged. A Mentés másként gombbal pedig egy rakás formátumba mentheted a képedet. Legjobb, ha gif, jpeg vagy png formában mentesz, mert azok lesznek a legkisebb fájlméretek. A bmp nemritkán hatszor-hétszer akkora, mint ezek! A jpeg a fényképeket tömöríti jobban, a gif pedig a rajzokat, illetve az olyan grafikákat, amin sok az egyenletes felület, amin teljesen egyszínű részek vannak. |